پرورش بوقلمون و کسب درامد خوب و ایده آل

پرورش بوقلمون و کسب درامد خوب و ایده آل
اگر سرمایه اندکی دارید و دلتان می‌خواهد کسب و کاری راه بیندازید که سودش تضمین شده باشد و حاضرید برای رسیدن به این مهم شب و روز بدون خستگی کار کنید و صبرتان هم زیاد است، پرورش بوقلمون یک پیشنهاد وسوسه‌برانگیز است؛ ایده‌ای که سال گذشته یک‌بار در مورد حساب و کتاب راه‌اندازی مزرعه‌اش نکته‌هایی گفتیم. این بار اما، با یکی از پرورش‌دهنده‌های موفق این کار صحبت کرده‌ایم تا تجربی‌تر در مورد کم و کیف کار برایمان بگوید. وحید دلیری در شهرستان زرندیه فعالیت می‌کند و چندسالی‌ است کار با بوقلمون را شروع کرده. تجارب کار با این پرنده را از زبان او بخوانید.

جوجه بوقلمون‌ها را از کجا تهیه می‌کنید؟ مصرف غذای این پرنده چگونه است؟

در حال حاضر کشورهای آلمان و فرانسه تنها تولیدکنندگانی هستند که محصولاتشان به ایران صادر می‌شود و چند شرکت در داخل کشور به‌صورت انحصاری کار واردات جوجه بوقلمون را انجام می‌دهند. از کشور آلمان نژاد beauty nine و از کشور فرانسه نژاد beauty six وارد کشور می‌شود که در نژاد فرانسوی آن، بوقلمون نر، 15 تا 17کیلو و در نژاد آلمانی، بوقلمون نر، 18 تا 20کیلو در یک دوره 4 ماهه رشد می‌کند. ولی بوقلمون ماده در هر 2 نژاد وزنش بیشتر از 12کیلو نمی‌شود. البته چند وقتی است که واردات جوجه‌ بوقلمون به کشور ممنوع شده و فقط تخم این پرنده وارد می‌شود که در شمال کشور به مرحله جوجه‌کشی می‌رسد و تنها در اختیار سالن‌هایی قرار می‌گیرد که مجوز پرورش بوقلمون داشته باشند. مصرف دان بوقلمون هم طی یک دوره 150روزه، 30 الی 35کیلوگرم است که به 4 دسته تقسیم و در 4 مرحله به بوقلمون خورانده می‌شود. 21 روز اول بوقلمون‌ها استارتر مصرف می‌کنند که پروتئین فوق‌العاده زیادی دارد، 21روز دوم مرحله مصرف پیش‌دان است که نسبت به استارتر از پروتئین پایین‌تری برخوردار است. در مرحله سوم و چهارم به‌دلیل اینکه بوقلمون پروتئین و مواد معدنی لازم را دریافت کرده است و برای رشد به انرژی نیاز دارد، میان‌دان و پایان‌ دان مصرف می‌کنند که مخلوطی از ذرت و سویاست.

دان بوقلمون را از کجا تهیه می‌کنید؟

قیمت دان بوقلمون نسبت به مرحله‌ رشد این پرنده متفاوت است. استارتر کیلویی 2هزار و 300تومان، پیش‌دان کیلویی 2هزار و یکصدتومان، میان‌دان کیلویی یک‌هزار و 800 و پایان‌دان یک‌هزار و 500تومان است که به‌طور میانگین هر قطعه بوقلمون در‌ماه اول 2 کیلو،‌ ماه دوم 4 کیلو،‌ ماه سوم 8 کیلو و ‌ماه چهارم 15کیلو دان مصرف می‌کند. نیازهای تغذیه‌ای این پرنده هم بر حسب سنش متغیر است؛ یعنی هر چقدر سن بوقلمون بیشتر می‌شود نیاز کمتری به پروتئین و مواد معدنی دارد و در عوض مواد غذایی انرژی‌زا برایشان حیاتی است.

چه میزان فضا احتیاج است؟

فضایی که برای این کار درنظر گرفته می‌شود به این موضوع بستگی دارد که بخواهیم بوقلمون‌ها را در چه مرحله‌ای به فروش برسانیم. ولی به‌طور کل هر 4 قطعه بوقلمون بالغ به 5/2مترمربع فضا احتیاج دارد. درحالی‌که وقتی جوجه هستند هر 4 جوجه را می‌توان در فضایی به اندازه یک مترمربع نگهداری کرد؛ به‌طور مثال وقتی هزار متر سالن در اختیار دارید، در ابتدای امر وقتی هنوز بوقلمون‌ها جوجه هستند، صدمتر از سالن را توسط پلاستیک‌هایی که مخصوص گلخانه است می‌پوشانیم تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود و بسته به میزان رشد جوجه‌ها سالن را بزرگ‌تر می‌کنیم.

کار با بوقلمون سخت نیست؟

بوقلمون یک پرنده سخت‌جان است و حساسیت‌های مرغ را ندارد و پرورش‌اش هم مثل پرورش مرغ، تخصصی نیست، بیماری خاصی هم تهدیدش نمی‌کند تا نیازی به دریافت واکسن داشته باشد. جوجه‌هایی که ما خریداری می‌کنیم یک روزه هستند و تنها سختی‌ای که این دوران دارد مربوط به مناسب بودن دمای سالن است که باید بین 35الی 37درجه سانتی‌گراد باشد. تنها واکسنی هم که دریافت می‌کند در 15روز‌گی‌ است که معمولا بعد از دریافت این واکسن تعداد تلفات جوجه‌ها مشخص می‌شود. اکثر پرورش‌دهندگان آنتی‌بیوتیک را هم به بوقلمون تزریق می‌کنند ولی ما آنتی‌بیوتیک و واکسن 15‌روز‌گی را به‌صورت خوراکی به آنها می‌رسانیم.

تنها چیزی که باید رعایت شود این است که از ترس و استرس به دور باشند. دشمن اصلی سلامتی‌شان هم گرد و خاک است که باعث می‌شود ریه‌های این حیوان سفت شده و کم‌کم به بیماری برونشیت و تنگی‌نفس مبتلا شود. ما در سالن‌مان موسیقی خیلی ملایم پخش می‌کنیم تا این حیوانات صدای بیرون به گوش‌شان نرسد و دچار استرس نشوند. تا وقتی هم جایشان گرم و نرم باشد و استرسی به آنها وارد نشود حیوانات آرام و بی‌دردسری هستند. البته خیلی از جوجه‌ها با وجود همه این مراقبت‌ها باز هم به مرحله سوددهی نمی‌رسند، بعضی از این جوجه‌ها نطفه ضعیفی دارند و اصلا رشد نمی‌کنند. در واقع اینطور نیست که هر هزار قطعه‌‌ای که خریداری می‌کنیم سالم از‌آب‌در‌بیاید.

توصیه‌های من…

بوقلمون در فصل زمستان برای تأمین انرژی و گرمای بدنش دان بیشتری نسبت به فصل‌های دیگر مصرف می‌کند. جایش هم باید حسابی گرم باشد. سوله‌ای که من اجاره کرده بودم بزرگ بود و توانایی گرم کردن کل سالن را نداشتم. تصمیم گرفتم تابستان جوجه‌ها را خریداری کنم تا هزینه‌ای بابت گرم کردن سالن پرداخت نکنم. هربار که به سالن سر می‌زدم نظاره‌گر این منظره بودم که ظرف غذای پرنده‌ها دست نخورده باقی مانده است. بعد از تحقیق متوجه شدم گرما باعث ایجاد استرس در این پرنده می‌شود و اشتهایش را از بین می‌برد. به‌خاطر این اشتباهم جوجه‌هایی که باید در عرض 4ماه به وزن ایده‌آل می‌رسیدند 150روزه این مسیر را طی کردند و وزن‌شان روی 10کیلو ثابت ماند. به همین دلیل به سودی که رویش حساب کرده بودم نرسیدم. درضمن داشتن مجوز را جدی بگیرید، سالن ما به‌علت نداشتن مجوز 3‌ماه خالی ماند و طبیعتا من هم در این مدت بیکار بودم. جوجه هم حتما باید از شرکت‌های معتبر خریداری شود؛ چون جوجه بوقلمون‌های شرکت‌های نامعتبر اکثرا نطفه‌ ضعیفی دارند و زود می‌میرند. مدیریت زیادی هم باید به خرج بدهید. هزار قطعه بوقلمون تقریبا طی 4‌ماه فروخته می‌شود، نباید روزی برسد که بر اثر عدم‌مدیریت مناسب ببینید سالن شما خالی شده و شما هنوز برای خرید جوجه‌های جدید اقدام نکرده‌اید.

تجربه‌های من…

از کجا و باچقدر سرمایه شروع کردید؟

با یک‌میلیون تومان شروع به‌کار کردم که از این یک‌میلیون تومان 500هزار تومان پس‌انداز خودم بود و 500هزارتومان از همسرم قرض گرفتم و 100 قطعه جوجه بوقلمون خریدم و برای خرید دان پولی نداشتم. مجبور شدم برای خرید آن 3‌ماه برای کسی کار کنم تا پول دان جور شود. اطرافیانم نه‌تنها حمایت مالی نکردند حتی وقتی خبر را شنیدند دلسردم کردند! چون من در کار قبلی‌ام که پرورش قارچ بود شکست خورده بودم اما حالا طوری شده که وقتی بوقلمون‌های بالغ را می‌فروشم و قصد خرید جوجه‌های جدید را دارم، می‌گویند که قصد شراکت دارند.

در طول شبانه روز چند ساعت کار می‌کنید؟

روزهایی بوده که من اصلا نخوابیدم؛ چون دائما باید سالن را تمیز نگه داریم و غبار روبی کنیم. از طرفی هم باید دائما بین بوقلمون‌ها گشت زد؛ چون وقتی جوجه هستند تمایلی به راه رفتن ندارند و همین عدم‌فعالیت باعث عفونت ناف جوجه شده و موجب مرگش می‌شود. بوقلمون بالغ هم جنگجو است و اگر کسی نباشد که از جنگ بین 2 بوقلمون جلوگیری کند حتما تلفاتی روی دستمان خواهد گذاشت. بیشترین میزان استراحتم طی یک روز 3 الی 4ساعت است. چون هدف من و نقطه اوجی که در این راه دوست دارم به آن دست پیدا کنم خرید یک سالن با ظرفیت 2هزار قطعه بوقلمون است و برای رسیدن به هدفم هر سختی‌ای را تحمل می‌کنم.

درآمدتان چطور است؟ از سود حاصل از این کار راضی هستید؟

سود این کار نسبت به تولید و پرورش سایر دام و طیور بیشتر است. ما هر قطعه جوجه یک روزه را به قیمت 11هزار و 300 تا 11هزار و 500 خریداری می‌کنیم که طبق نرخ اتحادیه و بروشور‌هایی که شرکت‌های تولیدکننده در اختیار ما قرار داده‌اند هر قطعه بوقلمون چیزی حدود 75 الی 80هزار تومان هزینه دارد تا به وزن مطلوب برسد اما من خلاقیت به خرج داده‌ام و به ترکیب جدیدی برای خوراکشان رسیده‌ام که هزینه‌هایم را تقریبا نصف کرده است از طرفی بوقلمون‌ها هم استقبال خوبی از غذای جدیدشان کرده‌اند و رشدشان هم خیلی خوب بوده است. دانی که برای بوقلمون‌هایم درست می‌کنم کیلویی هزارتومان برایم آب می‌خورد، تقریبا 40هزار تومان برای هر قطعه. این در حالی است که هر بوقلمون را به قیمت 110 الی 120هزار تومان می‌فروشم؛ این یعنی رسیدن به سود 50درصدی.

بوقلمون‌هایتان را چطور توزیع می‌کنید؟ قیمت هر کیلو گوشت بوقلمون چقدر است؟

توزیع‌مان هم به‌صورت زنده است هم گوشت آن را بسته‌بندی کرده و می‌فروشیم.کار توزیع بوقلمون‌های زنده به این صورت انجام می‌گیرد که پرنده‌ها را در بسته‌های هشتادتایی و در ماشین‌هایی با تهویه‌ و دمای مناسب به‌دست مشتری‌هایمان می‌رسانیم البته مشتری‌هایی هم داریم که به‌صورت حضوری به سالن مراجعه می‌کنند. خودمان هم کشتارگاه داریم. بوقلمون زنده را کیلویی 8 هزار و 700 و گوشت آن را در بازار به قیمت 12 تا 14هزار تومان به فروش می‌رسانیم. بوقلمون تنها حیوانی است که 2نوع گوشت دارد؛ گوشت سینه این پرنده سفید و گوشت رانش قرمز است و به‌طور کلی از هر بوقلمون آماده برای کشتار 65درصد گوشت به‌دست می‌آید. شاید برایتان جالب باشد که چرم خام حاصل از پاهای این پرنده نیز برای تکه‌دوزی روی انواع کیف و کفش مورداستفاده قرار می‌گیرد.

آموزش کامل پرورش شترمرغ + اصول نگهداری + ویدیو

آموزش بوقلمون, درآمد بوقلمون

2 دیدگاه

  1. سلام متن پرورش بوقلمون را خواندم و اطلاعات مفید و جالبی را کسب کردم.آیا شما این کار را خودتان انجام می دهید و همچنان مشغول هستید؟ من علاقه مند به پرورش هستم و می خواستم اطلاعات بیشتری در این باره از شما بگیرم.امکانش هست؟

  2. باسلام وخسته نباشیدخدمت شمادوستان گرامی،میخواستم آدرس یک شرکت معتبربرای خریدجوجه یاتخم نطفه داربوقلمون برام بفرستین،ممنون میشم راهنماییم بکنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *