پایین آوردن سریع قند خون با این خوردنی ها

بعضی از مواد غذایی به هضم آهسته کمک می‌کنند، بدین معنی که گلوکز به آرامی توسط جریان خون جذب شده و سطح قند خون بطور ناگهانی افزایش پیدا نخواهد کرد. این مواد غذایی را فیبرها، پروتئین‌ها و چربی‌ها تشکیل داده‌اند. بعنوان مثال، اگر بجای خوردن آبمیوه، یک میوه‌ی کامل بخورید، فیبر اضافه شده که بواسطه‌ی خوردن میوه‌ی کامل به بدنتان رسیده، کمک خواهد کرد تا قند خون به آرامی افزایش یابد.

بدین ترتیب، نباید غذاهایی که شاخص قند بالایی دارند را کاملا حذف کنید، بلکه ایده‌ی بهتر این است که آنها را با غذاهایی که شاخص قندشان پایین است، ترکیب کنید. بعنوان مثال بعضی از کورن فلکس‌ها شاخص قند بالایی دارند، اما هنگامی که به آنها شیر اضافه می‌کنید، پروتئین و چربی شیر به کند شدن فرایند هضم آن وعده کمک کرده و شاخص قندش را پایین می‌آورد.

پایین آوردن سریع قند خون با این خوردنی ها

عمدتا هر چیزی که در بدن به گلوکز تجزیه شود قند خون را افزایش خواهد داد. بعنوان مثال حبوبات، لبنیات، میوه‌ها، و برخی از سبزیجات. چربی‌ها به خودی خود بر گلوکز خون تاثیری نمی‌گذارند، و تاثیر پروتئین هم بسیار ناچیز است.

یک راه برای مقایسه‌ی اینکه غذاها چگونه بر سطح گلوکز خونتان تاثیر می‌گذارند، یک سیستم اندازه گیری بنام شاخص قند یا GI‌ است. شاخص قند، تاثیری که آن غذا بر سطح قند خون می‌گذارد را اندازه گیری، و آنرا با همان مقدار قند مقایسه می‌کند. محدوده‌ی این اندازه بین ۰ تا ۱۰۰ است، که ۱۰۰ با بیشترین مقدار، تاثیر قند خالص بر خون را دارد.

غذاهایی با شاخص قند پایین (کمتر از ۵۵) باعث خواهند شد تا افزایش قند خونتان آرامتر و کمتر باشد. این غذاها را نان‌های کامل، کورن فلکس‌های پر فیبر، حبوبات، اغلب میوه‌ها، و شیر تشکیل می‌دهند. غذاهایی که شاخص قند بالایی دارند (بیشتر از ۷۰) می‌توانند باعث افزایش سریع و بیشتر سطح قند خون شوند. این غذاها شامل نان سفید، نوشیدنی‌های ورزشی، برخی از کورن فلکس‌ها، و بعضی از میوه‌های شیرین خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *