مقاله درباره کلسترول خون بالا

مقاله درباره کلسترول خون بالا

مهمترین عوامل مستعد کننده افزایش کلسترول خون شامل سابقه خانوادگی، رژیم غذایی حاوی چربی اشباع شده و کلسترول زیاد، رژیم غذایی حاوی مقادیر کم فیبر خوراکی، ابتلا به بیماری کبدی، کم کاری تیروئید، دیابت کنترل نشده، پرکاری غده هیپوفیز،‌ نارسایی کلیوی، بی‌اشتهایی عصبی، چاقی، سیگار، بی‌تحرکی، مصرف الکل، استرس، بارداری، لوپوس و تومور بافت لنفاوی بدن هستند.
کلسترول بالا به افزایش میزان کلسترول در خون گفته می‌شود که اگر مقدار آن در خون بیش از حد شود، می‌تواند در سرخرگ‌ها باعث ایجاد گرفتگی شود و به بروز بیماری‌هایی چون بیماری عروق کرونری و بیماری قلبی منجر شود.
پزشکان توصیه می‌کنند از آنجا که علائم کلسترول بالا دیر بروز می‌کند لذا اندازه‌گیری کلسترول از طریق آزمایش خون در امر پیشگیری و کنترل بیماری بسیار حائز اهمیت است. مهمترین بخش درمان برای این بیماران تغییر در شیوه زندگی و انتخاب یک رژیم غذایی سالم و مفید است. دارو نیز طبق تشخیص پزشک و متناسب با شرایط جسمی بیمار و با در نظر گرفتن سایر شرایط تجویز می‌شود.
سایت مرکز تخصصی مایوکلینیک در مقاله‌ای دراین‌ باره آورده است: کلسترول ماده‌ای شبیه به چربی است که به صورت طبیعی در دیواره سلول‌ها وجود دارد. بدن با استفاده از کلسترول، برخی از هورمون‌ها، ویتامین د و نیز اسیدهای صفراوی را می‌سازد که به هضم غذا کمک می‌کنند.

در این مقاله همچنین آمده است که بالا بودن کلسترول خون به دو صورت دیده می‌شود. یک نوع از آن یک اختلال ژنتیکی است که تقریبا یک نفر از هر پانصد نفر را گرفتار می‌کند و در سنین کودکی هم دیده می‌شود. نوع دوم شایعترین نوع این بیماری است و معمولا بیماران با سابقه خانوادگی کلسترول بالا مخصوصا بعد از خوردن غذاهای حاوی چربی‌های اشباع شده و کلسترول زیاد به این بیماری مبتلا می‌شوند.

اگرچه برخی از عوامل مستعد کننده را نمی‌توان تغییر داد اما مهمترین عوامل خطرزا را می‌توان کنترل کرد. این عوامل خطرزای مهم شامل چاقی، رژیم غذایی حاوی چربی اشباع شده زیاد و اسیدهای چرب ترانس، رژیم غذایی حاوی فیبر کم، کم‌ تحرکی، استرس، سیگار، زندگی در کشورهای توسعه یافته و صنعتی، کم کاری تیروئید و دیابت هستند. در اکثر موارد عامل اصلی بالا رفتن کلسترول، مصرف غذاهای پرچرب در یک الگوی زندگی کم تحرک است.

به گفته متخصصان علوم پزشکی مرکز مایوکلینیک در آمریکا، اگر کلسترول بالا درمان نشود عوارض جدی می‌تواند داشته باشد. یکی از این عوارض ابتلا به بیماری قلبی است که یکی از علل شایع مرگ و میر است. کلسترول بالا خطر حمله قلبی را بیش از دو برابر افزایش می دهد. پیامدهای دیگر افزایش کلسترول شامل سکته مغزی، مقاومت به انسولین و در نتیجه بروز دیابت هستند.

رسیدن به وزن مناسب، تغذیه مناسب و ورزش اثر بسیار زیادی در کاهش میزان کلسترول خون و پیامدهای نامطلوب آن دارد. همچنین عوارض کلسترول بالا با درمان به موقع و پایین آوردن میزان کلسترول کاهش می‌یابند. یک درصد کاهش میزان کلسترول خون، خطر بروز بیماری عروق کرونری را تا دو درصد کاهش می‌دهد.

مقاله درباره کلسترول خون بالا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *