قیمت بنزین در سال 96 – 1396 + افزایش قیمت بنزین در 96

قیمت بنزین در سال 96, افزایش قیمت بنزین در سال 96

قیمت بنزین در سال 96 - 1396 + افزایش قیمت بنزین در 96

آخرین اخبار

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، 4 اسفند ماه) در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 96 بند (د) تبصره یک را با 153 رأی موافق، 39 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 215 رأی به تصویب رساندند که بر اساس آن قیمت بنزین در سال 96 افزایش نخواهد یافت.
بر اساس این مصوبه وزارت نفت از طریق شرکت تابعه ذیربط مکلف است منابع مورد نیاز را از محل افزایش 5 درصد به قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی شامل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هواپیما تأمین کند و پس از واریز به حساب خزانه اداره کل کشور این منابع و مشمول مالیات با نرخ صفر می‌باشد.

اخبار بهمن 95

قیمت سه نوع بنزین عرضه شده در جایگاه‌های سوخت کشور سال ۹۶ با افزایش همراه نخواهد شد و دست کم تا پایان خرداد ماه سال آینده که فعالیت دولت یازدهم به پایان می‌رسد، قیمت این فرآورده استراتژیک نفتی گران نمی شود.

بر این اساس، هفته گذشته نشست مشترکی بین اعضای کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۶ مجلس شورای اسلامی، وزیر نفت، معاون برنامه ریزی وزیر نفت و مدیران شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شد.

در این نشست مشترک توافق شده تا ضمن افزایش پنج درصدی عوارض فروش بنزین برای سال ۹۶ اما قیمت این فرآورده پرطرفدار نفتی برای عرضه به مردم، افزایش نیابد.

از این رو پنج درصد افزایش عوارض فروش بنزین از سهم دولت کم شده و برای اجرای طرح های بهینه سازی، بهبود فرآیند و کیفیت در اختیار پالایشگاه های نفت کشور قرار می گیرد.

محمد مهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۶ مجلس هم با تایید تثبیت قیمت بنزین برای سال ۹۶، گفته است: سال آینده ۵ درصد از قیمت فروش فرآورده‌های نفتی بدون افزایش قیمت بنزین برای مصرف کنندگان، به توسعه پالایشگاه‌های نفت اختصاص می یابد.

در شرایط فعلی سه نوع بنزین با اکتان ۸۷ تحت عنوان بنزین معمولی، بنزین با استاندارد یورو چهار با اکتان ۹۰ تا ۹۱ و بنزین سوپر با اکتان ۹۵ در پمپ بنزین های کشور عرضه می شود که با توافق مجلس و وزارت نفت، بهای این فرآورده نفتی در قالب لایحه بودجه سال ۹۶ گران نخواهد شد.

جدول قیمت بنزین در سال ۹۶
 نوع بنزینقیمت تعیین شده سال ۹۶ به ازای هر لیتر
 بنزین معمولی اکتان ۸۷  ۱۰۰۰ تومان
بنزین یورو چهار ۱۰۰۰ تومان
 بنزین سوپر ۱۲۰۰ تومان

 

سازمان برنامه و بودجه کشور هم مهر ماه امسال افزایش قیمت هر لیتر بنزین معمولی به ۱۲۰۰ تومان، بنزین سوپر به ۱۵۰۰ تومان و گازوئیل به ۵۰۰ تومان را تکذیب کرده و تاکید کرده بود: قیمت بنزین تا پایان سال ۹۵ گران نخواهد شد.

از سوی دیگر با وجود تثبیت قیمت بنزین اما به نظر می‌رسد روش فعلی عرضه این فرآورده نفتی با استفاده از کارت جایگاه داران سوخت برای سال آینده هم کماکان ادامه یابد.

منبع» خبرگزاری مهر


دولت در لاریحه بودجه سال ۹۶ کل کشور پیشنهاد کرده است قیمت بنزین و سایر فرآورده های نفتی در سال آینده حداقل ۵ درصد افزایش یابد.

در بند (د) تبصره یک لایحه بودجه آمده است:

وزارت نفت از طریق شرکت تابعه ذی‌ربط مکلف است نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و تأمین منابع مالی سهم دولت در توسعه پالایشگاه‌ها و زیرساخت‌های تأمین، ذخیره‌سازی و توزیع فرآورده اقدام کند و منابع مورد نیاز را از محل افزایش پنج درصد به قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی شامل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هواپیما تأمین و پس از واریز به خزانه‌داری کل کشور تا سقف پانزده هزار ریال به مصرف برساند. این منابع جزو درآمد شرکت محسوب نمی‌شود و مشمول مالیات بر نرخ صفر است

بدین ترتیب اگر این بند از لایحه‌ی بودجه‌ی سال ۹۶ در مجلس شورای اسلامی رأی بیاورد؛ بنزین بدون سرب با افزایش ۵۰ تومان به ۱۰۵۰ تومان خواهد رسید. قیمت بنزین سوپر هم که در حال حاضر ۱۲۰۰ تومان است با افزایش ۵ درصدی به ۱۲۶۰ تومان خواهد رسید.

با توجه به این مصوبه؛ هزینه یک باک ۳۰ لیتری بنزین ۱۵۰۰ تومان، یک باک ۴۰ لیتری بنزین ۲۰۰۰ تومان، یک باک ۵۰ لیتری بنزین ۲۵۰۰ تومان و یک باک ۶۰ لیتری بنزین ۳۰۰۰ تومان افزایش قیمت خواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *