عکس های دینی از یک کوه زیبا در خرم آباد

کوه هشتاد پهلو

این کوه که در جنوب غربی شهر خرم آباد قرار دارد با ارتفاع 2991 متر ، مساحتی بالغ بر سه هزارهکتار و پوشش گیاهی متنوع زیستگاه جانوران بسیاری است و ﻧﻘﺶ ﺣﯿﺎﺗﯽ را در محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان خرم آباد و حتی استان لرستان ایفا می کند.
عکس های دینی از یک کوه زیبا در خرم آباد

 

 حداقل ارتفاع در این منطقه هزار متر و حداکثر ۲۸۰۰ متر از سطح دریا است.
بارندگی متوسط سالیانه ۶۰۰ میلیمتر و دمای عمومی ۱۱ درجه سانتیگراد، منطقه را دارای اقلیم مدیترانه‌ای معتدل نموده است.
فصل زمستان این منطقه پوشیده از برف و سرد است همین عامل باعث ایجاد چشمه سار ها و آبشارهای فصلی و موقت فراوانی در کنار آبشار های دائمی این منطقه شده است.
عکس های دینی از یک کوه زیبا در خرم آباد
کوه تاف در منطقه هشتاد پهلو دارای منابع آبی و گیاهان دارویی و خوراکی متنوعی است همچنین آبشار تاف (نوژیان) در این منطقه یکی از مناظر زیبای هشتاد پهلو است.
عکس های دینی از یک کوه زیبا در خرم آباد
 از دیگر آبشارها در دامنه این کوه کم نظیر آبشار شگفت انگیز وارک است که سرچشمه آن یک صخره سنگی است که پس از طی حدود 15 متر، از صخره دوم فرو می‌ریزد و آبشار دوم را به وجود می‌آورد.
عکس های دینی از یک کوه زیبا در خرم آباد
منطقه شکار و صید ممنوع هشتاد پهلو دارای جنگلهای طبیعی نسبتاً فراوانی است که عمده این جنگلها از از نوع بلوط است.
۵۰۲ گونه گیاهی متعلق به ۵۵۱ جنس و ۹۴ خانواده در این منطقه شناسایی شده است و از دیگر انواع درختان جنگلی می توان زالزالک، پسته وحشی، مازو، گلابی وحشی و ون را نام برد.
 بر سینه کوه هشتاد پهلو منطقه گردشگری تاریخی گوشه( شهنشاه ) قرار گرفته است.
این گردشگاه محل بقعه شجاع الدین خورشید نخستین اتابک لر کوچک و دره ای مصفا و پوشیده از باغهای انار و انجیر است.
در این منطقه انواع حیوانات از جمله پلنگ، خرس، کل، قوچ و انواع پرندگان زیست میکنند. در حال حاضر منطقه یکی از بهترین زیستگاه های میش و قوچ در لرستان محسوب می شود.
منطقه شکار و صید ممنوع کوه هشتادپهلو همواره مورد توجه گردشگران از سراسر کشور و تفرجگاه مردم لرستان در فصل بهار است تا از مناظر زیبای و آب نما های طبیعی که حاصل بارش های زمستانی است در این منطقه استفاده کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *