عوارض مصرف خودسرانه آنتی هیستامین برای خود درمانی

آنتی هیستامین, خود درمانی

مصرف خودسرانه آنتی‌هیستامین‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا این دارو برای بیمارای که به مشکلات چشمی مبتلا هستند اختلال چشمی و در افراد سالمند به خصوص مبتلایان به پروستات احتباس ادراری ایجاد می‌کند. همچنین خواب‌آلودگی و عدم تمرکز از عوارض این دارو است.

عوارض مصرف خودسرانه آنتی هیستامین برای خود درمانی

عضو انجمن متخصصان گوش، گلو و بینی گفت: مصرف خودسرانه آنتی‌هیستامین برای درمان آلرژی بهاره به هیچ وجه توصیه نمی‌‌شود و عوارضی از جمله خواب‌آلودگی و عدم تمرکز به همراه دارد.

بابک ساعدی در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه آلرژی یک واکنش ایمنی بدن نسبت به آنتی‌ژن‌های موجود در محیط است اظهار داشت: آلرژی‌ها به دو نوع فصلی و غیر فصلی تقسیم می‌شوند که فرم آلرژی بهاره مربوط به آلرژی‌های فصلی است.

وی افزود: آلرژی بهاره معمولاً به علت گرده‌های گل و گیاه ایجاد می‌شود که این گرده‌ها از طریق تنفس وارد بدن و موجب ایجاد واکنش ایمنی شدید در بدن فرد می‌شود.

وی اضافه کرد: مهمترین علامت‌های آلرژی، عطسه، آبریزش بینی، قرمزی چشم، گرفتگی بینی و سرفه است لذا مهمترین درمان این عارضه هم پیشگیری است.

این متخصص گوش، گلو و بینی تصریح کرد: افراد حساس نباید خود را در معرض آنتی‌ژن‌ها قرار دهند و در صورت ابتلا نباید از داروهایی مانند آنتی‌هیستامین برای برطرف‌کردن علائم آن استفاده کنند.

وی گفت: افرادی که آلرژی شدید دارند و به آنتی‌هیستامین جواب نمی‌دهند می‌توانند از اسپری کورتیکواستروئید استفاده کنند.

عوارض مصرف خودسرانه آنتی هیستامین برای خود درمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *