ضررهای تبلت و موبایل برای کودکان | مضرات تلفن همراه

تبلت برای سلامتی مضر است

تبلت و موبایل

متخصصان توصیه می کنند بچه های زیر دو سال علاوه بر اینکه نباید به تبلت، تلفن همراه هوشمند، لپ تاپ و… دسترسی داشته باشند، بلکه اصلا نباید جلوی هیچ نوع صفحه نمایشی قرار بگیرند. کودکان 2 تا 6 سال نیز نباید بیشتر از 2 ساعت از روزشان را با این گجت ها بگذرانند. علاوه بر این متخصصان به والدین توصیه می کنند از گذاشتن تلویزیون و رایانه در اتاق خواب کودک خودداری کنید.

دلایلی که باید تبلت و موبایل را از دسترس کودکان خارج کنید :

پرخاشگری

پرخاشگری در کودکان می تواند نتیجه دسترسی آسان آنها به محتوای رسانه ای خشونت آمیز باشد. در بسیاری از برنامه های تلویزیونی و فیلم ها صحنه های قتل، کشتار، تجاوز، شکنجه، مبارزه و قطع عضو دیده می شوند که می توانند بر کودک تاثیرگذار باشند.

ناپایداری

متاسفانه، روشی که کودکان در یک دنیای فناورانه بزرگ می شوند و تحصیل می کنند، پایدار نیست. آینده برای کودکانی که بیش از اندازه از فناوری استفاده می کنند، متروک و بی حفاظ به نظر می رسد.

فوتوفوبی

رعایت نکردن فاصله از منابع نوری باعث خسته شدن چشم می شود و حساسیت به نور یا فوتوفوبی پیامد این مساله است. کار زیاد با رایانه، تبلت، گوشی و حتی تماشای زیاد تلویزیون از فاصله نزدیک و مواجهه بیش از حد با منابع نوری باعث بروز این مشکل می شود.

بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهد کار زیاد با رایانه به چشم کودکان آسیب های جدی وارد می کند و می تواند برای سیستم عصبی و چشمی کودکان بسیار مضر باشد.
تاری دید، تنبلی چشم، آب مروارید و پیری چشم از عوارض شایع در کودکانی است که از تبلت و رایانه زیاد استفاده می کنند.

انتشار امواج

گوشی های هوشمند در ماه می سال 2011 توسط سازمان بهداشت جهانی در دسته ریسک 2B (امکان سرطان زا بودن) به واسطه انتشار امواج قرار گرفتند. دو سال بعد، دکتر آنتونی میلر از دانشگاه تورنتو نسبت به خطرات مواجهه با فرکانس رادیویی هشدار داد و پیشنهاد داد این دستگاه ها در دسته 2A (احتمالا سرطان زا) طبقه بندی شوند.

تاخیر در رشد

دستگاه های قابل حمل مانند گوشی هوشمند موجب محدود شدن حرکت در کودکان می شوند و این شرایط می تواند تاخیر در رشد را به همراه داشته باشد، زیرا تحرک، توانایی های یادگیری و توجه را بهبود می بخشد. هنگام ورود به مدرسه، تاخیر در رشد تاثیر منفی بر شرایط تحصیلی کودکان می گذارد. استفاده از این دستگاه ها توسط کودکان زیر 12 سال به طور قابل توجهی می تواند یادگیری و رشد آنها را محدود کند.

کمبود خواب

کمبود خواب در کودکان به مشکلات سلامتی جدی و کسب نمرات پایین در مدرسه منجر می شود. متاسفانه 60 درصد والدین توجهی به میزان استفاده فرزندان خود از فناوری های مختلف ندارند و 75 درصد کودکان اجازه دسترسی به فناوری در اتاق خواب خود را دارند.

مطالعاتی که به تازگی انجام گرفته حاکی از آن است که تبلت ها و تلفن های همراه هوشمند به ویژه اگر کودک بلد باشد با استفاده از آن برای دیگران پیامک بفرستد یا پیامک های دریافتی را بخواند، الگوی خواب او را مختل می کند و این مساله نه فقط بر هوش کودک، بلکه حتی بر رشد جسمی او نیز تاثیر منفی خواهد داشت.

رشد سریع مغز

طی بازه زمانی تولد تا دو سالگی، اندازه مغز سه برابر می شود و تا سن 21 سالگی به رشد خود ادامه می دهد. رشد اولیه مغز به واسطه محرک های محیطی یا محرومیت های آنها صورت می گیرد.

تحریک رشد مغز در نتیجه مواجهه بیش از اندازه با فناوری ها نشان داده است که می تواند با کاهش توانایی خودتنظیمی، تاخیر شناختی، اختلال در یادگیری، کمبود توجه و تکانشگری افزایش یافته مرتبط باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *