زمان مناسب شستشوی موها

زمان مناسب شستشوی موها

در کشورهای غربی معمولا همه هر روز موهایشان را می شویند. در حالی که ۱۰۰ سال پیش در اروپا مردم ماهی یک بار موهایشان را می شستند. و تا پنجاه سال پیش خانم ها فقط هفته ای یکبار موهایشان را می شستند.
muha-www.sadek.ir


موهای تمیز خوش بو هستند و حس خوبی به ما می دهند در حالی که شستن هر روز آنها سلامتی موها را به خطر می اندازد و به مرور زمان آنها را بد حالت و مثل یک دسته جارو می کند! یا محترمانه بگویم آنها را مثل موهای یک عروسک کهنه می کند!!

بطور متوسط موها یک سانتی متر در هر ماه رشد می کنند واین در حالی است که بقیه طول مو دائما در معرض انواع مواد شیمیایی از شامپو گرفته تا نرم کننده و انواع ژل و اسپری قرار می گیرد.

هر بار که موها شسته می شود با سشوار خشک می شود و با بیگودی های برقی و یا اتو صاف می شود و یا حالت می گیرد. همه این کارها باعث ریزش و خشک شدن موها شکستن و موخوره شدن آنها می گردد.

این که هر چند وقت یک بار باید موها را شست بستگی به میزان چربی پوست و جنس موها دارد.

چربی از ریشه موها ترشح شده و تا ساقه و نوک موها می رود و باعث می شود موها کثیف و گاهی چندش آور بنظر بیاید. در حالی که همین چربی موها را محافظت کرده و نرم می کند و نمی گذارد موها وز کنند. دقیقا دلیل وز کردن موهای زبر و خشک کمبود چربی بر روی موها می باشد.

وقتی موها را می شوییم این چربی طبیعی را از موها می گیریم و مجبور می شویم برای خوش حالت کردن به آنها انواع مواد شیمیایی مضر را بزنیم.

متخصصین می گویند نباید بیشتر از دوبار در هفته موها را شست و اگر موهای خشک یا نرمال دارید هفته ای یک بار کافی است. اگر موهایتان خیلی چرب است و دوست دارید هر روز آنها را بشویید اول موهایتان را از نوک آن تا بالای گوش نرم کننده بزنید و فقط قسمت بالای سرتان را با شامپو بشویید.

اگر هر روز ورزش میکنید و موهایتان عرق می کند موها را فقط با آب خالی بشویید و یک کمی نرم کننده به آن بزنید تا بتوانید آنها را شانه کنید. خلاصه این که تا می توانید بین شستن موها و سشوار کشیدن آنها فاصله بیندازید.

در موقع خرید شامپو دقت کنید شامپوی مناسب برای جنس موهایتان بخرید. بعضی ها از شامپوی بچه استفاده می کنند در حالی که شامپوی بچه ها فقط فاقد ماده ای است که باعث سوزش چشم ها می شود ولی می تواند باعث خشکی موها و صدمه زدن به آنها گردد.

حالا اگر شما از آن گروه هستید که هر روز موهایتان را می شویید باید به خاطر سلامتی و حفظ موهایتان هم که شده این عادت را عوض کنید. در ابتدا بنظر سخت میاید در حالی که اگر چند هفته ادامه دهید به کمتر شستن موهایتان عادت می کنید و موهایتان هم بعد از مدتی دیگر مثل سابق چرب نمیشوند و خودشان را با شراط جدید منطبق می کنند.

به این ترتیب از مواد شیمیایی کمتری استفاده میکنید کمتر سشوار می کشید و در وقت تان هم صرفه جویی خواهد شد. و از همه مهمتر در این شرایط بی آبی به حفظ محیط زیست نیز کمک بزرگی می کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *