درباره هپاتیت ناشی از چربی (نوعی اختلال کبدی)

هپاتیت, اختلال کبدی

درباره هپاتیت ناشی از چربی (نوعی اختلال کبدی)

توصیه می‌شود درجهت حفظ قوای بدنی و بهبود برخی علائم از انجام کارهایی که کبد را تحت فشار قرار می دهند مانند نوشیدن الکل، مصرف بی رویه داروهای غیر ضروری حتی داروهای بدون نیاز به نسخه مثل استامینوفن اجتناب شود.

پزشکان تاکید دارند که برای حفظ سلامت اعضای مهم بدن از جمله کبد همیشه یک غذای متعادل را انتخاب کنید که شامل غذای کم چرب و یا فیبرغذایی زیاد مثل سبزیجات، لوبیا، کاهو و میوه‌های تازه باشد.

هپاتیت ناشی از چربی، نوعی اختلال کبدی است که به بزرگ شدن اندازه کبد منجر می‌شود.

این وضعیت با دیگر علل بیماری‌های مزمن کبدی از جمله هپاتیت ویروسی ب و سی، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی، اعتیاد به الکل، مسمومیت دارویی و تجمع مس یا آهن در کبد رابطه‌ای ندارد. از سوی دیگر این عارضه کبدی با تجمع ساده چربی در کبد موسوم به کبد چرب نیز متفاوت است چرا که کبد چرب به تخریب سلول‌های کبدی منجر نمی‌شود در حالی که هپاتیت ناشی از چربی ممکن است سبب تخریب سلول‌های کبدی شود.

به گزارش سایت مرکز کنترل و پیشگیری امراض امریکا، این بیماری ممکن است با مصرف زیاد الکل، دیابت قندی، بالا بودن چربی‌های خون چون کلسترول و تری گلیسیرید، چاقی و سوء تغذیه در افراد ارتباط داشته باشد. به اعتقاد پزشکان، کبد چرب حاد ممکن است در اثر سموم کبدی مثل د.د.ت، بلع فسفر و تتراکلرید کربن و یا مصرف ناگهانی مقادیر زیاد الکل رخ دهد و یا ممکن است علتی برای آن پیدا نشود که در اکثر موارد نیز اینگونه است.

بنا براین گزارش، هنوز علت مشخصی برای هپاتیت ناشی از چربی پیدا نشده است. پیش از این متخصصان تصور می‌کردند که علت بروز این عارضه دیابت است چرا که بیشتر مبتلایان را زنان میانسال و چاقی تشکیل می‌دادند که قند خونشان بالا بود. بعلاوه این بیماران ممکن است چربی اضافی در خونشان داشته باشند و یا ممکن است به بیماری‌های دیگری از قبیل بیماری‌های عروق کرونری، بیماری‌های تیروئید و یا افزایش فشار خون مبتلا باشند.

به گفته پزشکان، هپاتیت ناشی از چربی در کودکان بین 9 تا 16 ساله نیز مشاهده شده است که اغلب چاق بوده‌اند و فقط تعداد کمی از آنها که دچار این بیماری بودند، دیابت نیز داشته‌اند. محققان معتقد هستند که در این عارضه چون کبد نمی‌تواند چربی را به شکلی قابل دفع تبدیل کند در کبد تجمع پیدا می‌کند.

اغلب بیماران مبتلا به این عارضه کبدی از مشکل خود بی‌اطلاع هستند چون علامت خاصی ندارند. در اغلب موارد افزایش مختصری در میزان ترشح آنزیم‌های کبدی دیده می‌شود. تشخیص قطعی با نمونه‌برداری عضوی از کبد که آزمایش راحت و خیلی کم خطری است، انجام می‌گیرد.

در حال حاضر درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد اما در افرادی که چاق، دیابتی و یا دچار افزایش چربی خون هستند، توصیه می‌شود که وزن خود را کاهش دهند و قند خون و چربی خون خود را کنترل کنند تا به کنترل بیماری آنها بیشتر کمک شود. برای بیماران دیابتی معمولا پایین آوردن قند خون توصیه می‌شود. برای بیمارانی که افزایش وزن و دیابت ندارند نیز اغلب یک رژیم کم چرب توصیه می‌شود و البته داروهایی نیز وجود دارند که هنوز میزان شفابخشی آنها در حال آزمایش و بررسی است.

درباره هپاتیت ناشی از چربی (نوعی اختلال کبدی)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *