درآمد فدک حضرت فاطمه زهرا چگونه خرج میشد؟

فدک, حضرت فاطمه

درآمد فدک حضرت فاطمه زهرا چگونه خرج میشد؟

گزارش‌های تاریخی نشان مى‏ دهد با توجه به این که:

1. در آمد فدک بسیار فراتر از نیازهای حضرت زهرا سلام الله علیها بود
2. از سویی دیگر در جامعه مسلمانان آن روز نیز نیازمندان بسیاری وجود داشت،
3. همچنین با توجه به اینکه امکان حضور فعال آن حضرت در تدبیر اقتصادى آن سامان (به دلیل فاصله زیاد آن با شهر مدینه) وجود نداشت.
فاطمه زهرا سلام الله علیها، در زمان حیات پدر بزرگوارش اختیار «درآمد» را کلاً به پدر واگذار کرد تا خود هر گونه صلاح مى ‏داند مازاد درآمد آن را مصرف کند.
واگذار کردن درآمد آن سرزمین به پیامبر خدا بدین معنا نیست که انجام امور مربوط به آن سرزمین نیز بر عهده پیامبر بوده چرا که به تصریح منابع تاریخی انجام امور مربوط به کارگزاران و کارگران حاضر در آن سرزمین بر عهده امیرمومنان علی علیه السلام بود[1] و پیامبر خدا صلی الله علیه و آله تنها امور مالی آن جا را به نحو وکالت تام الاختیار از جانب دختر گرانقدرش انجام مى ‏داد.[2]

پی نوشت:———————
[1] . در این رابطه ر.ک: سید حیدر الحلی، الکشکول فیما جرى على آل الرسول، ص203- 205؛ إرشاد القلوب، ج2، ص384؛ محمد هادی یوسفی غروی، موسوعه التاریخ الاسلامی، ج4، ص56).
[2]. فدک فى ‏التاریخ، ص‏187.

ویژگی و ارزش فدک :

فدک مملؤ از درختان نخل و چشمه‌های جوشان بود. زمین‌های حاصلخیزی داشت و از منابع مهم درآمد در منطقه حجاز محسوب می‌شد. ارزش درختان نخل این ناحیه در آن زمان با ارزش درختان نخل شهر کوفه در قرن هفتم برابر بود. همچنین زمانی که عمر تصمیم گرفت یهودیان را از عربستان خارج کند، مبلغ ۵۰ هزار درهم را بابت ارزش نصف فدک به آنان پرداخت کرد.بعد از فتح خیبر نصف سرزمین خیبر برای مسلمانان شد وبعد از آن ، پیامبر ابن رواحه را برای محاسبه خرمای خیبر فرستاد و او خرمای خیبر را چهل هزار بار شتر تخمین زد.

هر شتر به راحتی میتواند دویست کیلو خرما حمل کند.پس حدود هشت هزار تن خرما میزان سالیانه خرمای فدک بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *