داروی گیاهی ضد التهاب (مسکن درد)

گیاهان دارویی, گل محمدی

داروی گیاهی ضد التهاب (مسکن درد)

گل محمدی، با نام علمی Rosa damas cena گیاهی بسیار معطر از خانواده rosasea است که در سرتاسر دنیا به دلیل زیبایی بی نظیرش به عنوان گل تزئینی کاشته می‌شود و در ایران برای تهیه گلاب واسانس به کار می‌رود.
محقق فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اثرات ضد التهابی و ضددرد عصاره گل محمدی دست یافت.

به گزارش خبرنگار وب دا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر حسن رخشنده عضو هیئت علمی گروه فارماکولوژی این دانشگاه درباره این طرح تحقیقاتی اظهار داشت: دراین طرح اثر التهابی عصاره الکلی، اثر ضد دردی عصاره آبی، الکلی و کلروفرمی گل محمدی توسط آزمون‌های سنجش درد، صفحه داغ و پرش دم مورد مطالعه قرار گرفت.

وی افزود:  بر اساس آزمایش‌های انجام شده، عصاره الکلی این گیاه در زمان تحمل درد قابل مقایسه با مرفین  و همچنین عصاره الکلی این گیاه اثر ضد التهابی قابل توجهی (در حد دیکلوفناک) نشان داد.

دکتر رخشنده تصریح کرد: نتایج این طرح تحقیقاتی در مجلات بین المللی به صورت مقاله علمی به چاپ رسیده است .

محقق فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اهمیت گیاهان دارویی در کشور بر ضرورت انجام تحقیقات هرچه بیشتر در این زمینه تاکید کرد و گفت: در طب سنتی ملت‌های مختلف به تاثیر درمانی متعدد این گیاه، همچون ضد تب، مسهل، درمان بی اختیاری ادراری، بیماریهای چشم، از دست دادن حافظه، ناراحتی‌های گوارش و نیش زنبور توجه شده و اعتقاد بر این است که این گیاه حاوی مقادیر فراون ویتامین C است.

داروی گیاهی ضد التهاب (مسکن درد)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *