خواص و فواید روغن زیتون برای سلامتی بدن

روغن زیتون

روغن زیتون دارای خواص بیشماری است.

زیتون روغنی سرشار از انواع ویتامین‌ها, املاح معدنی, فسفر, گوگرد, کلسیم و پتاسیم است.

روغن زیتون مفید برای قلب

سخت شدگی دیواره‌ رگ‌های خونی در اثر تجمع کلسترول، با شیوه زندگی ارتباط مستقیم دارد.

شیوه زندگی مجموعه‌ای از عادات فردی و میزان فعالیت بدنی و نوع رژیم غذایی است. پایین‌ترین میزان مرگ و میر از بیماری‌های قلبی و عروقی در کشورهایی وجود دارد که از روغن زیتون به عنوان تنها منبع چربی در رژیم غذایی خود استفاده می‌ کنند.

روغن زیتون به علت داشتن اسیدهای چرب غیراشباع می ‌تواند میزان کلسترول خوب (HDL) را افزایش و کلسترول بد (LDL) را کاهش دهد و به این ترتیب از رسوب کلسترول در رگ‌ها و سخت شدگی عروق جلوگیری می ‌کند.

روغن زیتون مفید برای پوست و زیبایی

ویتامین E موجود در روغن زیتون برای حفظ سلامت و زیبایی پوست و مو ضروری است. مصرف مداوم آن، پوست را شاداب نگه می ‌دارد. ماساژ پوست با روغن زیتون، تعریق را کاهش داده و مژه و ابرو را تقویت می ‌کند. کمپرس پوست با روغن زیتون در موارد آفتاب‌ زدگی و سرمازدگی ، گزش مار و عقرب و نیش حشرات باعث التیام آن می‌ شود. همچنین سوزش و درد ناشی از سوختگی را تسکین داده و از بروز تاول جلوگیری می ‌کند.

روغن زیتون 132 (2)

روغن زیتون مفید برای فشار خون

فشارخون بالا زمانی تعریف می ‌شود که میزان فشار خون به طور دائم بالاتر از 90/140 میلی ‌متر جیوه باشد. مصرف روغن زیتون به صورت منظم، هر دو فشار خون سیستولی و دیاستولی را کاهش می‌ دهد و مقدار دوز داروهای لازم برای کاهش فشارخون را در بیماران کم می‌ کند.

احادیث درباره زیتون و روغن زیتون

پیامبر اکرم صلوات الله علیه و اله درباره خواص زیتون می‌فرمایند: زیتون را بخور و آن را بر بدنت بمال زیرا هرکس آن را بخور و بر بدنش بمالد شیطان چهل روز به وی نزدیک نمی‌شود.

امام رضا(ع) فرمودند که غذای خوبی است, دهان را خوشبو و بلغم را برطرف می‌سازد, صورت را صفا و طراوت می‌بخشد, اعصاب را تقویت کرده و بیماری و درد را از میان می‌برد, آتش خشم و خضب را فرو می‌نشاند.

امام صادق(ع) فرمودند: محبوبترین غذای رنگارنگ بر رسول خدا(ص) سرکه و زیتون بود که غذای انبیاست.

پیامبر اکرم (ص) فرمدند: روغن زیتون برطرف کننده صفرا و بلغم, مقوی اعصاب, نیکو دهنده اخلاق و باعث پاکی نفس و از بین برنده غم و اندوه است.

روغن زیتون 132 (3)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *