خصوصیات یک شوهر خوب | شوهر خوب میخوام

شوهر خوب چه خصوصیاتی دارد و چگونه باید باشد؟

سایت چطور: بهتر است بدانید که برای آنکه یک شوهر خوب ایده آل باشید هیچ فرمول و نظریه ثابتی وجود ندارد؛ زیرا سلایق و شرایط هر خانواده‌ای با دیگری متفاوت است. اما شکایت خانم‌ها از شوهران‌شان تقریبا موارد مشابهی را شامل می‌شود. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی این مشکلات،سیزده ویژگی یک شوهر ایده آل را نیز به شما معرفی کنیم.

-در هر شرایطی صداقت داشته باشید

صداقت زیرکانه‌ترین سیاستی است که شما می‌توانید در روابط خود از آن بهره بگیرید. شاید در ابتدا کمی برای شما مشکل باشد که همیشه راست بگویید، اما صداقت ریشه‌ی روابط شما را محکم می‌کند. هنگامی که شما حقیقت را می‌گویید دیگر از بابت هیچ چیز نگران نخواهید بود. شاید گاهی گفتن حقیقت به صورت دقیق و کامل برایتان مشکل باشد. در چنین مواقعی می‌توانید حقیقت را با گزینه‌های انتخابی خودتان ترکیب کنید و تنها درصدی از حقیقت را بگویید. در این صورت دروغ هم نگفته‌اید. برخی اوقات هم می‌توانید طوری از پاسخ دادن به سؤال طفره بروید که طرف مقابل متوجه نشود.

-راه‌های برقراری ارتباط با او را کشف کنید

اگر مشکلی وجود دارد که باعث به هم ریختن آرامش شما می‌شود، حتما آن را با همسر خود در میان بگذارید. مطمئن باشید که همیشه صحبت کردن و برقراری ارتباط با او بسیار تأثیرگذار است. برای خانم‌ها توجه بسیار مهم است. سعی کنید در هنگام صحبت کردن با او هیچ چیز جز او توجه شما را به خود معطوف نکند. هنگامی که از همسرتان سؤالی می‌پرسید، تنها هدف‌تان دریافت پاسخ سؤال باشد. برای برقراری ارتباط بهتر می‌توانید از او بپرسید از دیدن چه نوع فیلم‌هایی لذت می‌برد و یا به انجام دادن چه نوع فعالیت‌هایی تمایل دارد.

-همه‌ی کارها را به او واگذار نکنید

اگر می‌خواهید در کنار هم یک زندگی شاد داشته باشید، بهتر است تا حد امکان در وظایف منزل یا هر کار دیگری که توانش را دارید، به همسر خود کمک کنید. همیشه قبل از این که همسرتان از شما درخواست کمک کند، شما پیش‌قدم شوید. اگر او مدام به شما یادآوری کند که چه کارهایی را انجام دهید، قطعا در رابطه‌ی شما مشکل جدی به‌وجود خواهد آمد. یکی از این مشکلات ایجاد حس مادر و فرزندی در میان شماست. این حس به هیچ عنوان حس خوبی در روابط زوجین نیست. در این باره دو نکته را از یاد نبرید:

همه‌ی مردها پدر می‌شوند؛ اما تنها مردان بالغ و پخته هستند که در بچه‌داری به همسر خود کمک می‌کنند. سعی کنید چنین مردی باشید.
کمک در کارهای خانه، خرید یا هر وظیفه‌ی دیگری که همسرتان به آن مشغول است می‌تواند احساس فوق‌العاده‌ای در او ایجاد کند. مطمئن باشید با این کار حس احترام نیز بین شما چند برابر خواهد شد.

-مسئولیت‌پذیری و بلوغ رفتاری داشته باشید

افراد مسئولیت‌پذیر چندین ویژگی مشترک دارند. آنها مسئولیت تمام رفتارها و فعالیت‌های خود را به عهده می‌گیرند؛ به تعهدات خود پایبندند و پاسخگوی تمام اشتباهات‌شان هستند. رفتار یک مرد واقعی این گونه است و افرادی که بلوغ رفتاری ندارند کاملا برعکس این عمل می‌کنند.

-با او سرد برخورد نکنید

اغلب مردان هنگامی که با رفتار سردی از جانب همسرخود مواجه می‌شوند، در پی علت آن می‌گردند و اگر به علتش پی نبرند عصبی می‌شوند و تصمیم می‌گیرند با بی‌توجهی موضوع را نادیده بگیرند. این در حالی است که زنان معمولا دلایل ناراحتی خود را بروز نمی‌دهند و تصور می‌کنند طرف مقابل توانایی خواندن ذهن آنها را دارد! شما به عنوان یک شوهر ایده آل به هیچ عنوان نباید همسر خود را در چنین حالتی رها کنید یا با او بدرفتاری کنید. مطمئن باشید اگر با مهربانی و ملایمت با او رفتار کنید، به تدریج علت ناراحتی مشخص می‌شود. حتی ممکن است موضوعی که او را ناراحت کرده به‌قدری ساده باشد که با یک مکالمه‌ی چند دقیقه‌ای به‌طور کامل برطرف شود! البته گاهی اوقات نیز موضوع بسیار حساس است و موجب عصبانیت شما می‌شود. سعی کنید در چنین شرایطی صحبت را ادامه ندهید و زمانی که عصبانیت‌تان فروکش کرد به آرامی با همسر خود گفت‌وگو کنید.

-او را تحقیر نکنید

تحقیر خطرناک‌ترین سم در روابط است. به شما حق می‌دهیم که گاهی همسرتان چنان که می‌پسندید نباشد؛ اما هیچ‌گاه با احساس برتری او را تحقیر نکنید. تحقیر تنها در کلام نیست، حتی گاهی یک پوزخند یا یک نگاه تحقیرآمیز کافی است تا سم آن کل زندگی شما را آلوده کند! هر چند ممکن است این حرکات چندان به چشم نیایند، اما تأثیرات عمیقی در زندگی شما به‌جای خواهند گذاشت. این موضوع می‌تواند احترام، اعتماد و حمایت دو طرف را از بین ببرد.

هر اتفاقی که افتاده باشد و در هر وضعیتی که باشید باید به همسرتان بها و ارزش بدهید. از طرفی، رفتارهای تحقیرآمیز در مقابل کودکان نیز بسیار مخرب است؛ زیرا آنها نیز از شما الگوبرداری می‌کنند و در آینده همین رفتار را با همسر خود خواهند داشت.

-به همسر خود بها بدهید

زنی که شما انتخاب کرده‌اید، همسر شماست و حق دارد در بسیاری از مسائل و تصمیم‌ها با شما شریک باشد. بهتر است در این مورد کاملا واضح با همسر خود صحبت کنید تا بداند در چه مواردی می‌خواهید تنها تصمیم بگیرید و در چه مواردی به مشورت کردن با او نیاز دارید. حتی در مواقعی که همسرتان حضور ندارد، از دیگران بخواهید که به شما فرصت بدهند تا با همسر خود مشورت کنید.

-بهترین حامی همسرتان باشید

برای همسرتان یک تکیه‌گاه به تمام معنا باشید. برای مثال، هنگامی که او روز پرکاری داشته و خسته به منزل بازمی‌گردد، در کنارش بنشینید و از او بخواهید با شما صحبت کند. می‌توانید درست در همین حال به او بگویید که هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی از او حمایت خواهید کرد و همیشه در کنار او خواهید ماند. هنگامی که از مشکلی ناراحت است به او صادقانه بگویید که هر کاری از دست‌تان بربیاید انجام خواهید داد تا مشکل برطرف شود.

-مراقب رابطه‌ی خود باشید

مراقبت تنها به معنی نگهبانی از خانواده و بچه‌ها نیست. به‌طور مثال، هنگامی که همسرتان با کارهای خانه و یا مراقبت از بچه‌ها سرگرم است، برای کمک به او بشتابید. شما می‌توانید با یک آشپزی ساده یا نظافت منزل، کمک بسیاری به رابطه‌ی خود کنید. حتی می‌توانید غذای مورد علاقه‌ی همسر خود را آماده و او را سورپرایز کنید. فراموش نکنید هیچ زنی خستگی‌ناپذیر نیست و همه‌ی آنها احتیاج به کمک شما دارند.

-رمانتیک باشید

مفهوم رمانتیک بودن برای هر فردی متفاوت است. اما به صورت کلی می‌توان گفت رمانتیک بودن به این معناست که شما فعالیتی غیرمنتظره انجام بدهید و همسر خود را از لحاظ عاطفی شگفت زده کنید. برای رمانتیک بودن باید خلاقیت و صداقت خود را با عشق همراه کرده و به همسرتان تقدیم کنید.

اوایل ازدواج همه چیز جذاب است و به همین دلیل زندگی مشترک برای زوجین لذت‌بخش است. اما هرچه زمان می‌گذرد، این حس کم‌رنگ‌تر می‌شود. یکی از هدف‌های رمانتیک بودن این است که بتوانید همان هیجان روزهای اولیه را به رابطه باز گردانید. شما می‌توانید با کمی تغییر در سبک زندگی، رابطه زناشویی خود را از روزمرگی و تکراری شدن حفظ کنید.

در این خصوص توصیه‌هایی برای شما داریم:

تصور کنید در ابتدای یک رابطه هستید و هنوز با همسر خود کامل آشنا نشده‌اید. تمام مردان در این مرحله تمایل دارند تا اعتماد طرف مقابل‌شان را جلب کنند. شما هم تصور کنید درست در این موقعیت هستید و هر کاری که لازم می‌دانید انجام دهید.
متفاوت باشید و از راه‌های مختلفی برای ابراز احساسات به همسر خود استفاده کنید. تنها به دوستت دارم های تکراری اکتفا نکنید!

-همیشه گرم و پر انرژی باشید

هنگام ورود و خروج از خانه حتما همسرتان را در آغوش بگیرید و او را ببوسید. همسرتان با این کار متوجه عشق واقعی شما و اهمیتی که به او می‌دهید خواهد شد. علاقه‌مندی‌های همسرتان را بشناسید و ایده‌های جدیدی را برای بهتر شدن روابط به کار گیرید. سعی کنید تا حد امکان نیازهای همسر خود را مقدم بر نیازهای خود بدانید.

-هدیه بدهید

همه‌ی مردها برای روز تولد، سالگرد ازدواج یا مناسبت‌های دیگر هدیه می‌خرند. اما هیجان زمانی است که شما هدیه‌ای غیرمنتظره برای همسر خود تهیه کنید. مطمئن باشید همسر شما از دیدن هدیه‌ای که هیچ دلیلی برای خریدن آن وجود نداشته، شگفت‌زده خواهد شد. هنگامی که هدیه را به همسر خود تقدیم می‌کنید، بگویید «وقتی آن را دیدم یاد تو افتادم و بی‌درنگ آن را برای تو خریدم». لازم نیست حتما پول زیادی برای خریدن این گونه هدیه‌ها صرف کنید. این هدیه می‌تواند یک کتاب، یک CD یا هر چیز کوچک دیگری باشد.

-نیازهای او را بشناسید

بهتر است با همسر خود صحبت کنید و دقیقا بر سر آن چه مورد نیاز اوست به توافق برسید. شاید در ابتدا همسرتان از گفتن نیازهایش طفره برود یا کمی تعارف کند؛ اما بهتر است شما پافشاری کنید تا دقیقا نیازهای او را دریابید. برای مثال، ممکن است او بگوید «می‌خواهم زود به خانه برگردی». در این حال، سعی کنید در صورت تأخیر حتما با او تماس بگیرید و دلیل تأخیر خود را شرح دهید تا از نگرانی در بیاید. شاید شما چیزهای زیادی را برای همسر خود فراهم کرده باشید؛ ولی فراموش نکنید مهم این است که او به چه چیزی نیاز دارد.

احادیث حقوق زن و شوهر

رسول خدا -ص- فرمود : هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به‏ همسرش بیشتر اظهار محبت می نماید.

1. حضرت محمد صلی الله علیه و آله فرمودند :
هر زنی که شوهرش را با زبان اذیت کند از او هیچ توبه و فدیه و حسنه ای قبول نمی شود تا این که شوهر از حق او راضی شود ، اگرچه روزها روزه بدارد و شب ها را در عبادت باشد بنده ها آزاد کند و اسب های نیکو در راه خدا برای جهاد بدهد پس او اول کسی ست که وارد آتش می شود و همچنین است مردی که نسبت به زنش ظالم و ناسازگار

باشد.
مکارم الاخلاق فی حق الزوج و المراه به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی

2. امام محمد باقر علیه السلام فرموده اند :
به راستی که خداوند عزوجل بر زنان و مردان جهاد را واجب کرده است اما جهاد مردان آن است که (برای حفظ دین و مملکت) مال و خون خود را بذل کنند تا در راه خدا کشته شوند و اما جهاد زن آن است که در مقابل دشواری های زندگی همسرش صبر کند.
مکارم الاخلاق فی حق الزوج علی المراه (ط بیروت ص 215)

3. و نیز فرمودند : جهاد زن مواظبت مراقبت و نگهداری شوهر است.
به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی

4. از امام باقر علیه السلام روایت شده ، زنی نزد رسول اکرم صلی الله علیه و آله آمد و عرض کرد :
ای رسول خدا! حق مرد بر زن چیست ؟
حضرت صلی الله علیه و آله فرمود : این که او را اطاعت کند و سرپیچی نکند و از خانه چیزی را بدون اجازه او تصدق ندهد و بی اجازه او روزه مستحبی نگیرد و در هر حال در امر زناشویی او را ممانعت نکند و از منزل خارج نشود مگر به اذن و اجازه او و اگر بدون اجازه او از خانه خارج شود ، ملائکه آسمان و زمین و فرشته های غضب

و رحمت او را لعنت می کنند تا وقتی که به منزل برگردد.
مکارم اخلاق فی حق الزوج علی المراه (ط بیروت ص 214) به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی

5.حضرت محمد صلی الله علیه و اله فرموده اند :
از ما نیست کسی که وسعت زندگی بر او داده شود و او بر خانواده اش سخت بگیرد.
مستدرک ج 2 ص 643 به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی

6. حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند :
به پدرانتان نیکی کنید تا فرزندانتان بر شما نیکی کنند و از زنان مردم دیده بپوشانید تا زنانتان پاک دامن بمانند.
امالی صدوق ص 364 به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی

7. حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرموده اند :
هر مردی زحمت بکشد و بر عیالش انفاق کند خداوند متعال به عوض هر درهم ، هفتصد برابر به او مرحمت فرماید.
مکارم اخلاق طبرسی به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی

8. حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرموده اند :
جبرئیل به قدری در مورد زنان به من سفارش کرد که گمان بردم که طلاق دادن آنان سزاوار نیست مگر این که عمل زشتی (فاحشه بینه) از ایشان آشکار گردد.
مکارم الاخلاق طبرسی به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی

9. امام سجاد علیه السلام فرموده اند :
دوست دارم پولی داشته ، وارد بازار شوم و از قصابی گوشتی بخرم و برای همسر و عائله ام ببرم. من این کار را از آزاد کردن بنده در راه خداوند تبارک و تعالی بیشتر دوست دارم.
بحار ج 46 ص 66 به نقل از کافی ج 2 ص 12 به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی

10. امام رضا علیه السلام فرموده اند :
بر شخص مالدار متمکن واجب است که بر عائه اش در مخارج وسعت بدهد. (تا آرزوی مرگش را ننمایند)
در حدیث دیگر وارد شده یکی از جاهایی که دعا مستجاب می شود ، آن جایی است که مرد وضع مالی خوبی داشته باشد ولی در مخارج اهل و عیال خود سخت گیری کند. در اینجا اگر اهل و عیال او دست به دعا بلند کنند و مرگ پدر یا همسر خود را از خدا بخواهند دعای آنها زود مستجاب می شود تا مال آنها به دست خود عیال و بچه ها آید و از

آن استفاده کنند.
به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام، شرح نراقی

11. امام صادق علیه السلام درمورد حقی که زن بر شوهرش دارد فرمود :
حق زن بر شوهر ، غذا دادن ، لباس پوشاندن ، با او خوشرفتاری کردن و رو ترش نکردن است اگر مردی چنین رفتاری نماید ، وظیفه شرعی خود را در ازای حقوق همسرش به انجام رسانیده است.
بحار ج 104 ص 151 به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی

12. حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند :
بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند. دلال الامامه و کنزالعمال ، ج ‌7، ص 225

13. حضرت امام محمد باقر علیه السلام فرموده اند :
هرکه آزار و اذیت زنان را تحمل کند و بردباری نماید اگرچه در برابر یک سخن ناروا باشد خداوند او را از آتش جهنم آزاد کند بهشت را بر او واجب گرداند در نامه عمل او دویست هزار نیکی بنویسد دویست هزار زشتی از آن محو کند مقام او را دویست هزار درجه بلند نماید و به شماره موهای بدنش عبادت یک سال برای او بنویسد.
مکارم اخلاق طبرسی به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام، شرح نراقی

14. پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود :
هر زنی که در مقابل بد اخلاقى ‏هاى شوهرش ‏بردبارى کند خدا ثواب آسیه دختر«مزاحم‏»را به وى عطا خواهد کرد.
بحار ج 103 ص 247

15. پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود :
بعد از ایمان به خدا نعمتى بالاتر از همسرموافق و سازگار نیست.
مستدرک ج 2 ص 532

16. رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود :
بهترین شما مردى است‏ که با همسرش به خوبى رفتار کند و من از همه شما نسبت ‏به همسرم‏ خوشرفتارتر هستم.
وسائل ج 14 ص 122

17. شخصى خدمت رسول خدا صلى الله علیه و آله عرض کرد :
همسرى دارم که به هنگام ورود به خانه به استقبالم مى ‏آید و به هنگام خروج ‏بدرقه ‏ام می کند. هنگامى که مرا اندوهناک یافت در تسلیت من می گوید : اگردرباره رزق و روزى مى ‏اندیشى غصه نخور که خدا ضامن روزى است و اگر در امور آخرت مى ‏اندیشى خدا اندیشه و اهتمام ترا زیاده گرداند. پس ‏رسول خدا فرمود :
خداى را در این جهان عمال و کارگزارانى است و این ‏زن از عمال خدا می باشد ، چنین همسرى نصف اجر یک شهید را خواهدداشت.
وسائل الشیعه ج 14 ص 17

18. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : هر کس همسرش را (بى‏ جهت) متهم به‏ زنا کند همانند مار که از پوستش خارج می شود از حسناتش خارج خواهدشد و به تعداد موهاى بدنش هزار گناه در نامه اعمالش ثبت‏ خواهد شد.
بحار جلد 103 ص 248

19. امیر المؤمنین‏ علی علیه السلام فرمود :
آنها (زنان) نزد شما امانت هاى خدا هستند ، آزارشان نرسانید و بر آنها سخت نگیرید.
مستدرک جلد 2 ص 551

20. پیامبر اسلام‏ صلی الله علیه و آله فرمود :
هر مردى که ‏به صورت همسرش سیلى بزند. خدا به فرشته مامور دوزخ (مالک) دستور می دهد که در دوزخ هفتاد سیلى بر صورتش بزند و هر مردى که دستش را بر موهاى زن مسلمانى بگذارد (براى اذیت موى سرش را بگیرد) در دوزخ‏ دستش با میخ هاى آتشین کوبیده می شود. مستدرک جلد 2 ص 550

21. وقتى سعد بن معاذ که یکى از اصحاب بزرگ رسول خدا و مورد احترام آن جناب بود درگذشت ، رسول اکرم مانند صاحبان عزا با پاى برهنه ‏در تشییع جنازه ‏اش شرکت نمود. بدست مبارک خویش جنازه را در قبر نهاده روى آنرا پوشاند. در آن هنگام مادر سعد که آن همه احترام را از رسول ‏خدا مشاهده نمود فرزندش سعد را

مخاطب قرار داده گفت : اى سعد بهشت گوارایت‏ باد.
پیغمبر اکرم فرمود : اى مادر سعد! این چنین مگو ، زیرا سعد را درقبر فشار سختى وارد شد.
بعدا علت فشار قبر سعد را از آن حضرت ‏پرسیدند.
فرمود : علتش آن بود که با خانواده ‏اش بد اخلاقى می کرد.
بحار ج 73 ص 298

22. حضرت صادق علیه السلام از پدرش نقل کرده که فرمود :
هر کس زن‏ گرفت ، ‏باید او را گرامى و محترم بشمارد.
بحار جلد 103 ص 224

23. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود :
این سخن مرد که به همسرش می گوید : واقعا ترا دوست دارم ، هرگز از قلبش خارج نخواهد شد.
شافى جلد 2 ص 138

24. امام صادق علیه السلام فرمود :
یکى از اخلاق پیغمبران اینست که نسبت‏ به‏ همسرانشان محبت دارند.
بحار جلد 103 ص 236

25. رسول خدا (ص) فرمود :
هر چه ایمان انسان کامل تر باشد به‏ همسرش بیشتر اظهار محبت می نماید.
بحار جلد 103 ص 228

26. حضرت صادق علیه السلام فرمود :
هر کس از دوستان ما باشد به ‏همسرش بیشتر اظهار محبت می کند.
بحار جلد 103 ص 223

27. رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود :
مرد سرپرست ‏خانواده ‏است و هر سرپرستى نسبت ‏به زیردستانش مسؤولیت دارد.
مستدرک جلد 2 ص 550

28. امام صادق علیه السلام فرمود :
هر زنى که به شوهرش احترام کند و آزارش نرساند خوشبخت و سعادتمند خواهد بود.
بحار ج 103 ص 253

29. پیغمبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود :
بهترین زنان شما ، زن هایى ‏هستند که داراى محبت ‏باشند.
بحار ج 103 ص 235

30. حضرت رضا علیه السلام فرمود :
بعضی زن ها براى شوهرشان ‏بهترین غنیمت هستند ، زنانی که به شوهرشان اظهار محبت کنند.
مستدرک ج 2 ص 532

31. حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود :
روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله بر ما در منزل وارد شد.
فاطمه علیها السلام نزدیک دیگ غذا نشسته بود و من هم برایش عدس تمیز می کردم. آن حضرت مرا با لقب ابالحسن می خواندند ، عرض کردم : بفرمایید. اظهار داشتند :
بشنو از من آنچه را که به دستور پروردگارم می گویم ! هیچ مردی نیست که در کارهای منزل به همسرش کمک کند ، مگر اینکه پاداش او به هر تار مویی که بر بدنش روییده باشد ، ثواب یک سال عبادتی است که تمام روزهایش را روزه گرفته و تمام شب هایش را به عبادت ایستاده ، شب زنده داری کرده باشد و خداوند به او ثوابی می بخشد که به

انبیای صابر خود مثل حضرت داوود و یعقوب و عیسی علیهم السلام بخشیده باشد.
ای علی ! کسی که در کارهای خانه به همسر خود بدون سرکشی و دلتنگی و تکبر خدمت نماید ، پروردگار اسمش را در دفتر شهدا ثبت می کند و برایش به هر روز و شبی ثواب هزار شهید و به هر قدمی که بر می دارد به آن مرد ثواب حج و عمره می دهد و به هر قطره ای که از بدنش عرق بیاید یک خانه در بهشت برایش منظور می نماید.
ای علی ! یک ساعت خدمت کردن به همسر در کارهای خانه بهتر از عبادت هزار سال و هزار حج و هزار عمره و بهتر از آزادی هزار بنده در راه خدا و هزار جنگ در راه دین و عیادت از هزار مریض و هزار نماز جمعه و هزار تشییع جنازه و هزار گرسنه ای که برای رضای خداوند رحمان سیر گردد و هزار برهنه را پوشاند و هزار اسب در

راه پروردگار دادن و برایش بهتر از هزار دینار به مستمندان صدقه دادن و بهتر از تلاوت تورات و انجیل و زبور و قرآن است و بهتر از آزاد کردن هزار اسیر و بخشیدن هزار شتر به فقراست و چنین مرد خدمتکار به همسر ، از دنیا بیرون نمی رود مگر این که جایگاه خوب خود را در بهشت ببیند.
ای علی! کسی که روگردانی و تکبر نکند در خدمت به همسرش بدون حساب وارد بهشت می شود.
ای علی ! خدمت به همسر کفاره (پاک کننده) گناهان کبیره است و خاموش کننده آتش خشم پروردگار جبار و صداق ازدواج با حورالعین و این خدمت موجب زیادی خوبی ها و علو مقام است.
ای علی! خدمتکار همسر نمی شود مگر شخص صدیق و درستکار و یا شهید و یا مردی که خداوند متعال خیر دنیا و آخرت را برایش خواسته باشد. بحار ج 13 ص 133 چاپ ایران و جامع الاخبار ص 102

32. پیغمبر اسلام صلى الله علیه و آله فرمود :
زن نگهبان و امانتدار اموال شوهرش می باشد و در این باره مسؤولیت دارد.
مستدرک ج 2 ص 550

33. حضرت علی بن الحسین امام سجاد علیه السلام در مورد حقوق همسر فرموده اند :
و اما حق همسرت آن است که بدانی خداوند متعال با آفرینش او وسیله ارامش و رفاه و انس و نگهداری تو را فراهم نموده است.
هر کدام از شما زن و مرد بر نعمت وجود دیگری خدا را سپاس گوید و بداند که این نعمت الهی است.
بر او و بر تو واجب است که نعمت الهی را گرامی داشته و در معاشرت با او خوشرفتاری و رفق پیشه کنی اگرچه حق تو بر زن سخت تر و رعایت محبوب و مکروه تو (اگر زیاده خواهی نباشد) بر او لازم تر است ، ولی زن حق مهربانی و انس بر تو دارد و جایگاه آرامش و آسایش غریزه ای ست که گریزی از آن نیست و این حق بزرگی

است.
رساله حقوق امام سجاد علیه السلام

34. حضرت محمد (ص) :
هر که زنی گیرد و در خاطر داشته باشد که مهر او را نپردازد هنگام مرگ چون زتاکاران بمیرد …
نهج الفصاحه ، حدیث 1031

35. حضرت محمد (ص) :
زن بگیرید و طلاق مدهید ، زیرا عرش از وقوع طلاق می لرزد.
نهج الفصاحه ، حدیث 1147

36. حضرت محمد (ص) :
خداوند شما را درباره زنان به نیکی سفارش می کند ، زیرا زنها ، مادران ، دختران و خاله های شما هستند.
نهج الفصاحه ، حدیث 779

37. حضرت محمد (ص) :
بهترین زنان شما ، زن عفیف راغب است که در ناموس خود عفت و به شوهر خود رغبت داشته باشد.
نهج الفصاحه ، حدیث 1534

38. حضرت محمد (ص) :
عفت ، زینت زنان است. نهج الفصاحه ، حدیث 2008

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

گردآوری: مجله اینترنتی سادک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *