تبدیل آب دریا به آب شیرین | آب آشامیدنی

محققان به روشی برای تصفیه آب دست یافته اند که نسبت به روشهای قدیمی ارزان قیمت تر، ساده تر و تمیز تر است. روش پیشنهادی می تواند تاثیر زیادی بر مناطق روستایی شرق میانه و شمال آفریقا که دسترسی به آب سالم در آنجا کم است، داشته باشد.

به گزارش راسخون ، در حال حاضر با توجه به جمعیت در حال رشد، آب دریا مناسب ترین روش برای تامین آب مورد نیاز است و در حال حاضر برخی از کشورها از جمله مصر از دستگاههای آب شیرین کن به همین منظور استفاده می کنند.

بهترین زمان برای خودرو چه زمانی است؟ | خبر آبان ۹۴

بسیاری از این دستگاه ها بر اساس فرآیند های چند مرحله ایی عمل می کنند که پر هزینه بوده و برق زیادی مصرف می شود. همچنین پس از انجام فرآیند تصفیه، مقدار زیادی آب شور و دیگر آلاینده ها به آب دریا بازگردانده می شود که مسائلی را برای محیط دریا به همراه دارد. به همین دلیل محققان به دنبال روشی ساده تر و کم هزینه تر برای تصفیه آب دریاهستند.

در این تکنولوژی توسط یک فرآیند دو مرحله ایی ساده مایع از طریق غشای سرامیکی یا پلیمری فیلتر می شود و سپس در مرحله بعد آب تبخیر می گردد. این روش سریعتر، پاک تر و از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه تر است. غشای مورد استفاده یک غشای جاذب نمک است که با پودر استات سلولز پوشانده می شود. پودراستات سلولز فیبری است که از خمیر چوب به دست می آید و به راحتی در آزمایشگاه تهیه می شود.

تحقیقات نشان داده که این غشا می تواند به سرعت آب دریارا نمک زدایی کند و حتی آب آلوده دریا را هم تصفیه سازد. به گفته محققان این روش می تواند یک روش جایگزین کننده و مطمئن برای کشور های در حال توسعه ایی باشد که در آنجا منابع آب و برق محدود است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *