این گیاه ضد سرطان است + خواص و فواید رازیانه

رازیانه, گیاه رازیانه

این گیاه ضد سرطان است + خواص و فواید رازیانه

خاصیت ضد سرطانی گیاه رازیانه کوهی برگ شقاقلی

رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: این طرح پژوهشی حاصل تلاش مهرزاد میرشکاری دانشجوی دکترای عمومی با راهنمایی استادان احمد موحدیان عطار و بهزاد ذوالفقاری است که به شماره طرح تحقیقاتی 394234به ثبت رسیده است.
محسن میناییان افزود: رادیکالهای آزاد نقش کلیدی در پاتوژنزبرخی بیماری ها از قبیل آترواسکلروز، بیماری ایسکمی قلب، آرتریت، سرطان، آلزایمر، پارکینسون، دیابت و فرآیند پیری دارند. (پاتوژنز تشکیل یک بیماری است که به یک واکنش زنجیره ای منجر می شود. بسیاری از سرطان ها به این ترتیب ایجاد می شود).
وی با بیان اینکه گیاه رازیانه کوهی برگ شقاقلی از خانواده چتریان است که به طور سنتی از آن به عنوان سبزی ضد چربی استفاده می کنند گفت: مطالعات نشان داده که عصاره اتانولی ‎ دارای فعالیت کاهش دهنده چربی در موش های بزرگ  هایپرکلسترولمیک است.
رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: محتوای فنولی عصاره های هیدروالکلی و پلی فنولی با روش فولین سیوکالتو (بر حسب معادل گالیک اسید) و محتوای فلانوئیدی تام با روش رنگ سنجی آلومینیوم کلراید (بر حسب معادل کوئرستین) تخمین زده شدند.
محسن میناییان گفت: فعالیت آنتی اکسیدانی هر دو نوع عصاره  به وسیله روش های DPPH، فعالیت شلات کنندگی یون های فروس و توانایی آنتی اکسیدان در احیای یون های فریک بررسی شد.
وی با اشاره به اینکه در این مطالعه، هر دو عصاره P.‎ passtinacifoliumاثر آنتی اکسیدانی قابل ملاحظه ای را نشان دادند، هر چند این اثر در مقایسه با استانداردها (گالیک اسید، آسکوربیک اسید، BHTو EDTA) کمتر بود،‌گفت: به جز فعالیت شلات کنندگی، عصاره پلی فنولی فعالیت آنتی اکسیدانی بهتری نسبت به عصاره هیدروالکلی در همه تست ها نشان داد.

خواص و فواید رازیانه

رازیانه با خواص فراوان دارویی، التیام بخش بسیاری از بیماری ‌ها از جمله سرفه و سرماخوردگی است.

رازیانه، نوعی گیاه دارویی است که مصارف مختلفی دارد.

تمام بخش ‌های مختلف این گیاه یعنی دانه، برگ و ریشه آن خوراکی است، ولی روغن حاصل از دانه‌ های رازیانه، سمی بوده و حتی مصرف کم آن، می‌ تواند منجر به ایجاد دانه ‌های پوستی، مشکلات تنفسی و حالت تهوع گردد.

این گیاه دارای طعم تند، تلخ و شیرین است و کمی به طعم نعناع شبیه است.

مصرف رازیانه باعث افزایش شیرمادر و نیز کاهش وزن می‌ شود. اما توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه این گیاه، ممکن است منجر به تشنج عضلانی و حتی توهم شود.

پیاز رازیانه

رازیانه حاوی مقادیر فراوانی ویتامین، مواد معدنی و فیبر است. منگنز، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، آهن، ویتامینC و B3 از این موارد می باشند. ویتامین C موجود در پیاز رازیانه، ضد باکتری بوده و برای سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.

علاوه برآن، این بخش از گیاه، دارای فیبر فراوانی بوده که برای کاهش کلسترول، مفید است و از ابتلا به سرطان روده پیشگیری می ‌کند.

رازیانه همچنین دارای مقدار فراوانی پتاسیم است که باعث کاهش فشارخون می‌ شود و به این ترتیب برای افرادی که دچار حمله قلبی می‌ شوند، مفید است.

این گیاه دارویی، سموم بدن را پاک می ‌کند و بیماری‌ التهاب دهان را از بین می ‌برد و برای درمان سرماخوردگی و نیز سرفه، به خاطر خاصیت خلط‌ آورش، مفید است.

بخار حاصل از جوشاندن برگ‌ های این گیاه در آب، بیماری آسم و برونشیت را تسکین می ‌دهد.

دانه های رازیانه

مصرف دانه‌ های رازیانه، باعث تسکین دل درد می‌ شود،

عمل هضم را آسان ‌تر می ‌کند،

کرم روده کودکان را از بین می ‌برد،

باعث تقویت چشم می ‌شود،

حساسیت ‌های چشم را از بین می‌ برد

و دارای خواص فراوانی برای کبد، طحال و مثانه است.

مرسی از تبیان + باشگاه خبرنگاران

گردآوری: جدیده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *